Na skróty:

Galerie zdjęć

Aktualności

STEICO stawia na młodych (źródło: STEICO sp. z o.o.)

W Czarnej Wodzie powstanie klasa dla stolarzy pod patronatem firmy STEICO wraz z Starostwem Powiatowym w Starogardzie Gdańskim oraz Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Czarnej Wodzie. Młodzież będzie uczyć się zawodu w zakładzie, pod okiem fachowców. Otrzyma też gwarancję zatrudnienia po skończeniu szkoły.

W dniu 18.11.2016r odbyło się spotkanie władz firmy z dyrektorami szkół gimnazjalnych oraz  przedstawicielami Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim.  Tematem spotkania było szkolnictwo zawodowe. Firma Steico przyuczy do zawodu 15 osób. Będą one miały gwarancję zatrudnienia w nowoczesnej fabryce drewna klejonego z fornirów. Młodzież będzie mogła uczyć się w zawodzie stolarz już w roku szkolnym 2016/2017. Taka klasa powstanie przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych  Czarnej Wodzie. Oczywiście praktyki zostaną zorganizowane w Steico. Co ciekawe, przedsiębiorstwo zamierza wprowadzić specjalny system wynagradzania uczących się osób. Będzie on uzależniony od wyników w nauce oraz frekwencji . Uczeń trzeciej klasy maksymalnie zarobi ok. 800 zł brutto, uczeń drugiej klasy - 592 zł brutto, a pierwszej - 504 (na koniec drugiego semestru). To więcej niż przewidują przepisy dotyczące wynagradzania uczniów. Młodzież będzie też mogła skorzystać z bezpłatnego dowozu do firmy ( z rejonów z których dowożeni są pracownicy) oraz z funduszu socjalnego (karnety na siłownię, bony świąteczne). Tak jak pozostali pracownicy, otrzyma też tzw. trzynastą pensję.  Firma zapewni  kadrę fachowców, którzy będą kształcić młodzież. Przedsiębiorstwo zatrudnia obecnie ok. 340 osób. Zamierza zatrudnić w ciągu dwóch lat ok. 70 osób. Przedstawiciele firmy mówią, że chętni są, ale nie mają odpowiednich kwalifikacji.

- Dlatego postanowiliśmy utworzyć klasę i uczyć zawodu już w szkole. W ten sposób wykształcimy pracowników, którzy będą fachowcami w swoim zawodzie. Uzyskają taką wiedzę i umiejętności, które są potrzebne w naszej firmie – mówi Mirosław Mantaj, kierownik działu kadr i płac w Steico.

To nie wszystko. Uczniowie równolegle otrzymają dyplom niemiecki (zawód, który uzyskają to „Holzmechaniker” według dualnego, niemieckiego systemu nauczania).

- Chcemy ich w ten sposób przyciągnąć do tego zawodu. System, który przygotowaliśmy, jest bardzo atrakcyjny. Naprawdę warto skorzystać - dodaje Mirosław Mantaj.

Steico proponuje też zwiedzanie zakładu przez  uczniów szkół gimnazjalnych ( w pierwszej kolejności III klas). Zamierza zorganizować i sfinansować dowóz oraz odwóz dzieci z innych szkół . W czasie tych spotkań, uczniowie zwiedzą przedsiębiorstwo i zobaczą na czym polega praca. Będą mogli porozmawiać z pracownikami i kierownictwem firmy. Przedstawiciele firmy nie wykluczają też spotkań na terenie szkół. Chcieliby przedstawić ofertę kształcenia bezpośrednio rodzicom gimnazjalistów.

Firma stara się też o wprowadzenie nowego fachu (chodzi o mechanika – operatora maszyn do produkcji drzewnej) na listę zawodów w naszym kraju. Wniosek w tej sprawie obecnie znajduje się w Ministerstwie Edukacji i oczekuje na dalsze prace legislacyjne.

powrót...

 
Zespół Szkół Ponadpodstawowych W Czarnej Wodzie

Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Czarnej Wodzie
Mickiewicza 1j, 83–262 Czarna Woda