Na skróty:

Galerie zdjęć

Aktualności

CZAS NA SZKOLNICTWO ZAWODOWE (źródło: STEICO sp. z o.o.)

W środę, 18.11.2015r. w Zakładzie STEICO Sp. z o.o. w Czarnej Wodzie odbyło się spotkanie Prezesa Zarządu STEICO z dyrektorami szkół gimnazjalnych Powiatu Starogardzkiego.

W spotkaniu wzięli także udział:

Maria Montowska, Dyrektor Polsko - Niemieckiej Izby Przemysłowo - Handlowej (AHK)

Marek Gabriel, Naczelnik Wydziału Edukacji oraz Andrzej Małkowski Skarbnik Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim

Arkadiusz Gliniecki, Burmistrz Czarnej Wody

Stanisław Sobala, Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Czarnej Wodzie.

 

1. Spotkanie otworzył Steffen Zimny, Prezes Zarządu STEICO Sp. z o.o., przedstawiając informację na temat dynamicznej rozbudowy Zakładu w Czarnej Wodzie i wynikającej stąd potrzeby pozyskania wykwalifikowanej kadry zawodowej.

2. Mirosław Mantaj, Kierownik Działu Kadr i Płac STEICO Sp. z o.o. , przedstawił dotychczasowe starania firmy w celu pozyskania kadr:

- nawiązanie współpracy z AHK w celu zaimplementowania w Polsce niemieckiego systemu dualnej edukacji zawodowej;

- wspólny wniosek AHK i STEICO do Ministerstwa Edukacji o wprowadzenie nowego zawodu: operator maszyn do przemysłu drzewnego; wniosek został poparty przez konfederację Pracodawców "LEWIATAN";

- realna możliwość wprowadzenia nauki ww. zawodu w już roku szkolnym 2016/2017;

- zachęty dla uczniów: praktyki i staże w zakładach STEICO, w tym we Francji, wyższe od ustawowego wynagrodzenia dla młodocianych, nieodpłatny dowóz do pracy, atrakcyjny i dobrze płatny zawód;

- wprowadzenie zawodu wzorowanego na niemieckim zawodzie Holzmechaniker w ścisłej współpracy z AHK i Starostwem Powiatowym w Starogardzie Gdańskim; nauka zakończy się polsko - niemieckim egzaminem zawodowym.

3. Maria Montowska, Dyrektor AHK, przedstawiła różnice programowe, które należałoby uzupełnić w polskiej implementacji zawodu Holzmechaniker, jak i korzyści płynące z adaptacji w Polsce systemu kształcenia dulanego.

4. Marek Gabriel, Naczelnik Wydziału Edukacji, wskazał na wyjątkowość postawy Zarządu STEICO: przedsiębiorstwo prowadzi aktywne i systematyczne działania w celu przygotowania i pozyskania wykształconej kadry; podkreślił strategiczne spojrzenie Zarządu STEICO na ten istotny aspekt.

5. Dyrektorzy szkół gimnazjalnych wyrazili ogromne zainteresowanie inicjatywą STEICO i zadeklarowali gotowość organizowania cyklicznych spotkań z uczniami i ich rodzicami w celu przedstawienia oferty STEICO jako szansy na atrakcyjną pracę, rozwój zawodowy i osobisty młodych ludzi mieszkających w Powiecie Starogardzkim.spotkanie..
 

powrót...

 
Zespół Szkół Ponadpodstawowych W Czarnej Wodzie

Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Czarnej Wodzie
Mickiewicza 1j, 83–262 Czarna Woda

+48 58 587 8400, +48 58 587 8444