Na skróty:

Galerie zdjęć

Aktualności

1 marca

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Koniec okupacji niemieckiej nie spowodował odzyskania przez Polaków suwerennej państwowości. Działania władz sowieckich, stosujących politykę faktów dokonanych i masowych represji wobec żołnierzy polskich, skutkowały stopniowym ograniczeniem działalności Polskiego Państwa Podziemnego. W 1944 roku rozpoczął się dramatyczny epilog dziejów żołnierzy, którzy walczyli o wolność i niepodległość ojczyzny.

               W miarę upływu czasu, umacniania się władzy komunistycznej, do wielu walczących docierała świadomość, że nie ma szans na taką Polskę o jaką rozpoczęli walkę w 1939 r.       Jednak nie rezygnowali. Nie chcieli i nie potrafili wyrzec się takich wartości jak: Patriotyzm, Godność i Honor.

"Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę

i tradycję własnego Narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru,

zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom,

                                   którym trzeba służyć 

                                                                   całym swoim życiem."

                                                                                 Witold Pilecki

            Skazani na trud życia w partyzantce, niepewni jutra – trwali. Taki był ich wybór, bowiem uważali, że wykonują swoją powinność, że mają dług wobec Polski.

            Cena, która zapłacili za wierność Ojczyźnie była wysoka. Wielu z nich zginęło w walce z rąk KBW, UB bądź w komunistycznych katowniach. Do tej pory wiele rodzin pomordowanych nie zna miejsca ich pochówku. Ówczesna władza chciała skazać ich na zapomnienie i wyklęcie.

"PRAWDY JEST NIEZMIENNA.

PRAWDY NIE DA SIĘ ZNISZCZYĆ

TAKĄ BADŹ INNĄ DECYZJĄ,

TAKĄ CZY INNA USTAWĄ."

Jerzy Popiełuszko

Koncert "Młodzi Niezłomnym"

https://www.facebook.com/ministerstwo.edukacji.nauki/videos/178718037106404

 


powrót...

 
Zespół Szkół Ponadpodstawowych W Czarnej Wodzie

Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Czarnej Wodzie
Mickiewicza 1j, 83–262 Czarna Woda

+48 58 587 8400, +48 58 587 8444